|

कलाकारहरु राजनीति गर्न अघ्रसर

pushpa MC

pushpa MC

पहिलो संविधानसभाको चुनावमा नायिका रेखा थापाले एकीकृत नेकपा माओवादीलाई सहयोग गर्ने भन्दै भोट भाग्न पनि हिडिन् । कैयन ठाउँहरुमा प्रचण्डसँग हात समातेर नाचेका फोटाहरु अहिले पनि गुगलमा खोज्यो भने भेटिन्छन् । त्यस्तै दोस्रो संविधानसभाको चुनावताका पनि अर्का त्यस्तै नायकले पनि पार्टीलाई सहयोग गरेको भन्दै भित्ता–भित्तामा उनको फोटो टाँसियो । ठाउँ ठाउँमा भोट माग्न हिँडे ति हुन् नायक भूवन केसी । जसले नेकपा एमालेबाट काठमाण्डौ क्षेत्र नम्बर १ मा टिकट पाएर पनि गुमाउनु परेको थियो । कलाकारहरुलाई केही समय मात्रै अगाडी ल्याईन्छ र पुनः जस्ताको जस्तै ।
त्यस्तै अहिले एकिकृत नेकपा माओवादी छाडेर नयाँ शक्ती निर्माण अभियानमा लागेका नेता डाक्टर बाबुराम भट्टराइलाई साथ दिन पुनः चलचित्रकर्मी अगाडि सरेका छन् । नयाँ बर्षमा घोषणा हुने नयाँ शक्तिको केन्द्रिय परिषदमा ३५ जनाको नाम छ । जसमा नायिका करिश्मा मानन्धर, नायक सरोज खनाल र निर्माता तथा निर्देशक अशोक शर्मा पनि परेका छन् । उनीहरुको साथी डा.भट्टराईले लामो समयसम्म लिन्छन् या उनीहरुलाई पनि पहिलाका कलाकारहरुलाई जस्तै प्रयोग गर्न मात्रै खोजिएको हो त्यो हेर्न बाँकी छ ।
केन्द्रिय परिषद् घोषणा कार्यक्रममा नायक सरोज खनालले आफू स्वयम् डा.बाबुराम भट्टराईलाई भेट्न गएको स्वीकार गरेका छन् भने नायिका करिष्मा मानन्धरले पनि डा. भट्टराईको बिचारसँग आफू सहमत भएको । त्यही भएर एउटा नागरिकको हिसाबले राजनीतिक रुपमा पनि सचेत हुनुपर्छ भन्ने लागेर उनलाई सहयोग गरेको खुलासा गरेकी छिन् । आम नागरिक जस्तै आफूमा पनि थुप्रै कुरामा असन्तुष्टी भएको भन्दै करिश्माले बाबुरामले नयाँ सोच ल्याएको र विभिन्न चरणमा कुरा गर्दा आफूलाई ठिक लागेर आवद्ध भएको बताएकी छिन् । आफूले कुनै पनि कलाकारलाई पार्टीमा लाग्न जर्बजस्ती नगर्ने तर यदि कोही कलाकार आउन चाहन्छ भने त्यसलाई स्वागत गर्ने आफ्नो दायित्व भएको पनि बताएकी छिन् । आफू कलाकार मात्र नभएर एउटा सचेत नागरिक पनि भएकाले एउटा नागरिक राजनीतिक रुपमा जागरुक हुन पाउने उसको अधिकार रहेको उनको भनाई रहेको थियो ।
तर कलाकार भनेको देशका गहना हुन्, उनीहरु कुनै पार्टीको पेवा होइनन् त्यसैले उनीहरुले कुनै दललाई खुलेर सहयोग गर्नु सही नभएको टिकाटिप्पणीहरु चल्न थालेका छन् । नायक तथा निर्माता सरोज खनालले झन् ‘अब करिश्मा र अशोकसँग मिलेर चलचित्र क्षेत्रको विकासमा अघि बढ्छौ ।’ भन्ने आफ्नो अभिव्यक्ति दिएपनि त्यसलाई पनि गलत भएको जानकारहरु बताउँछन् । अमेरिकाबाट फर्किएलगत्तै चर्को आलोचना खेपेका नायक खनालले नयाँ शक्तीमा लाग्ने निर्णयले झन् आलोचित बनाएको छ । उनीहरु राष्ट्रका गहना हुन्, राजनीति जस्तो फोहोरी खेलमा उनीहरुको प्रवेश गलत हो भन्ने प्रतिक्रिया सर्वत्र हुन थालेको छ ।

karishma
हुन त उनीहरुमा ‘ म के गर्छु ?’ भन्ने उनीहरुको नैसर्गिक अधिकारभित्र पर्ने कुरा हो । तर कलाकार भनेका राष्ट्रका गहना भएका हुनाले उनीहरुले कुनै पनि निर्णय लिनुअघि एक पटक गम्भिर भएर सोच्नुपर्ने दर्शकहरुको राय छ । अहिलेसम्म कुनै पार्टीमा नलागेकी करिश्माले डाक्टर बाबुराम भट्टराइको नयाँ शक्तिमा लागेसँगै राजनीतिक जीवन पनि सुरु गरेकी छन् । तर उनीप्रेमी अधिकांश दर्शकहरुको राय भनेको नायिका करिष्माले राजनीति जीवन सुरु नगर्दा नै वेश हुन्छ । हुनतः नायिका करिष्मा मात्रै यो घटनाको पहिलो उदाहरण भने होइनन् । बलिउडमा कलाकारहरु पार्टीमा आवद्ध भएर चुनाव लडेका उदाहरण धेरै भएपनि नेपालमा भने यस्तो लहर पहिलो संविधान सभाको चुनावबाट बढी देखिएको हो र जनताले त्यसलाई उपयुक्त हिसावले लिँदैनन् ।

Short URL: http://www.ramechhappost.com/?p=1479

Leave a Reply

120x600 ad code [Inner pages]

Recently Commented